Ślub cywilny czy kościelny

Przyszłym nowożeńcom nieco problemów sprawić może decyzja na temat, czy wziąć ślub jedynie w Urzędzie Stanu Cywilnego, czy też zawrzeć sakrament w obecności księdza, w kościele.

Oczywiście, na decyzji obojga Młodych zaważyć powinno przede wszystkim przywiązanie do religii katolickiej i chęć nadania własnemu ślubowi symbolicznego i tradycyjnego wydźwięku. Ślub zawierany w kościele w zasadzie nie różni się wiele od cywilnego, jednak to właśnie tutaj Panny Młode zakładają białe suknie, a cała uroczystość przechodzi do niezapomnianych wspomnień.

Ślub cywilny to forma prawnego aktu, ponieważ dopiero po podpisaniu dokumentów w Urzędzie, państwo zaczyna nas traktować jako małżeństwo. Ślub kościelny z kolei, czy tak zwany konkordatowy to typowy, polskich, tradycyjny obrzęd, po którym następuje równie tradycyjne wesele. Nie jest on jednak uznawany przez prawo, dlatego najpierw konieczne jest zawarcie związku w Urzędzie Stanu Cywilnego, dopiero później – w kościele. Dlatego też zanim przystaniecie do momentu powiedzenia sobie sakramentalnego “tak”, warto, żebyście przemyśleli dobrze formę związku oraz sam przebieg uroczystości.

Jeśli jednak póki co decydujecie się tylko na ślub cywilny, pamiętajcie, że jeszcze nic straconego. Związek małżeński przed ołtarzem można bowiem zawrzeć w dowolnym momencie, należy jednak przestrzegać kilku terminów i dopilnować formalności. Zatem, nawet jeśli już jesteście po cywilnym, śmiało możecie uświetnić na przykład swoją pierwszą czy kolejną rocznicę ślubem kościelnym.

Ślub kościelny zwyczajowo zawiera się w parafii jednego z Państwa Młodych. Jednakże nieco bardziej ekstrawaganckie pary często decydują się na wzięcie ślubu w plenerze, w odległym od ich rodzinnych stron zakątkach Polski. Oczywiście, nic nie stoi tutaj na przeszkodzie. Należy jedynie odpowiednio wcześniej zadbać o wszelkie papiery i formalności, by wszystko przebiegło zgodnie z planem. Potrzebna będzie przede wszystkim zgoda rodzime proboszcza, którą przedłożymy w każdym innym kościele, w którym będziemy chcieli zawrzeć ślub.

Nie możemy zapomnieć o wcześniejszym (około pół roku wcześniej) udania się do kancelarii parafialnej, gdzie podamy planowaną datę ślubu oraz stworzymy schemat kościelnych zapowiedzi małżeńskich. Ksiądz będzie potrzebował także naszych dokumentów, to znaczy dowodów osobistych oraz odpisów aktu chrztu i bierzmowania.