Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

[mc4wp_form id="5"]

Ślub cywilny czy kościelny?

By Posted on 2 m read

Kiedy na palcu kobiecy ląduje cudowny zaręczynowy pierścionek, szybko zaczynają się rozmowy na temat ślubu. Ale zanim pary będą rozważały, jakie kolory serwetek na stół będą odpowiednie albo jakimi kwiatami ozdobić samochód ślubny, powinny sobie odpowiedzieć na pytanie, czy decydują się na wzięcie ślubu kościelnego czy też cywilnego.

Ślub cywilny

Ten rodzaj ślubu (a właściwie złożenie jednakowych oświadczeń w kwestii wstąpienia w związek małżeński, bo tym w istocie owa uroczystość jest) ma oczywiście konsekwencje prawne. Decydują się na niego na przykład osoby niewierzące albo takie, które wcześniej brały już ślub kościelny, a potem się rozwiodły. Jeśli chodzi o zalety takiego rozwiązania, warto wspomnieć o tym, iż jest ton w istocie znacznie tańszy od uroczystości w kościele (jeśli chodzi o opłaty, które trzeba ponieść), ponadto zaś wszelkie formalności trwają krócej i bywa, że dopiero na miesiąc przed uroczystością para rezerwuje termin oraz godzinę. W dzisiejszych czasach wcale nie musi się on odbywać w Urzędzie Stanu Cywilnego, po uiszczeniu opłaty w wysokości tysiąca złotych może być to inne miejsce, o ile nie narusza ono powagi urzędnika.

Jednak osobom wierzącym tego rodzaju uroczystość zdecydowanie wystarcza, zwykle decydują się one zatem na ślub wyznaniowy. Ponadto jeśli odbywa się ona w Urzędzie Stanu Cywilnego, nie zawsze jest tak pełna wzruszeń i podniosłej atmosfery, jak chciałaby Młoda Para. Prócz tego trwa zaledwie około kwadransa – dwudziestu minut, a zatem bardzo krótko.

Ślub kościelny

Bardzo wiele par w naszym kraju decyduje się na to, by powiedzieć sobie „tak” w kościele. Tak naprawdę w przeważającej większości przypadków są to dziś śluby konkordatowe, a zatem takie, w przypadku których uroczystość kościelna ma także konsekwencje prawne. Na tę możliwość decydują się przede wszystkim osoby wierzące. Dla części osób tego typu uroczystość jest bardzo ważna ze względu na cała oprawę: biała suknia, organy, majestatyczne kościelne wnętrze, wypowiadanie słów przysięgi. Trzeba przyznać, że w niejednych oczach pojawiają się wówczas łzy wzruszenia.

Trzeba jednak przyznać, że jest to rozwiązanie wiążące się ze znacznie wyższymi kosztami niż ślub cywilny, ponadto wymaga znacznie więcej przygotowań. Aby móc przystąpić do tego rodzaju ślubu, trzeba spełnić szereg warunków, między innymi odbyć nauki przedmałżeńskie oraz udać się na wizytę do poradni przedmałżeńskiej.

Każda prawa powinna samodzielnie decydować o tym, jaki rodzaj ślubu pragnie wziąć, musi być to rzecz jasna wspólny i odpowiednio przemyślany głos obojga małżonków, wszak już niebawem mają oni stanowić jedność!