Formalności i dokumenty

Formalności i dokumenty

Nie ulega wątpliwości, iż ślub, w szczególności ten zawierany w urzędzie, obarczony jest mnóstwem formalności, które musimy spełnić w wyznaczonym terminie, aby moc planować dalsze uroczystości i obchody zawarcia małżeństwa.

Najważniejszymi, niezbędnymi do zawarcia związku dokumentami, składanymi w Urzędzie Stanu Cywilnego będą przede wszystkim:

– zapewnienie o braku przeszkód i przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa,
– skrócony odpis aktu urodzenia,
– w przypadku osoby rozwiedzionej będzie także potrzebny wyrok rozwodowy lub odpowiednia adnotacja na ten temat w akcie poprzedniego małżeństwa,
– w przypadku wdowców odpis aktu zgonu współmałżonka.

Jeżeli przyszłym nowożeńcem jest osoba o innym niż polskie obywatelstwie, koniecznie będzie musiała ona okazać swój akt urodzenia przetłumaczony na polski oraz specjalne zaświadczenie prawne o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego.

Narzeczeni powinni zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego najpóźniej miesiąc i jeden dzień przed datą planowanego ślubu. Świadkowie mogą zdeklarować się o wiele później, bowiem wystarczy, jeśli zgłoszą się bezpośrednio przed ceremonią, legitymując się jedynie dowodami osobistymi.

Przy okazji załatwiania najważniejszych formalności poniesiemy koszt około 100-150 złotych na tak zwane opłaty skarbowe. Możemy także zdecydować się na uczestniczenie w naszej uroczystości orkiestry muzycznej, która za grę w urzędzie policzy sobie około 200 złotych.

Dalsze elementy wesela powinny zostać zaplanowane odpowiednio szybko. Mowa tu oczywiście o wynajęciu sali, restauracji czy jakiegokolwiek innego miejsca, w którym Młodzi pragną ugościć swoją rodzinę i świadków podczas przyjęcia. Równie ważną kwestią będzie odpowiednio wcześnie zamówienie ślubnej sukni dla Panny Młodej lub fraka czy garnitury dla Młodego oraz umówienie się na termin wizyty u kosmetyczki czy fryzjera.
Warto również z wyprzedzeniem umówić fotografa, kamerzystę i orkiestrę, by nie okazało się, iż w przeddzień ślubu nie mamy ekipa która uświetni wesele i uwieczni je na taśmie filmowej czy fotografiach. Potwierdzając wszystko odpowiednio wcześnie mamy przecież gwarancję udanego ślubu i pamiętnego przyjęcia weselnego, z którego będziemy mieli całe mnóstwo pięknych pamiątek.