Ślub cywilny koszt? Choć najwięcej par w naszym kraju decyduje się na powiedzenie sobie „tak” w kościele, nadal spora grupa decyduje się na wzięcie ślubu cywilnego. Ma on rzecz jasna skutki prawne. Sama ceremonia trwa krótko, około dwudziestu minut. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w istocie nie mamy tu do czynienia ze ślubem jako takim, a ze złożeniem zgodnych oświadczeń dotyczących wstąpienia w związek małżeński. Sprawdźmy, ile pary narzeczonych muszą wydać, by mogły one przystąpić do ślubu cywilnego!
Ile to kosztuje?
W przeważającej większości przypadków pary w naszym kraju decydują się na ślub cywilny zawierany w budynku Urzędu Stanu Cywilnego. W tym przypadku mamy do czynienia z szeregiem stałych opłat (które, co warto podkreślić, są niższe niż te ponoszone przy ślubie konkordatowym czy też kościelnym). Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa to koszt 84 złotych. Jeśli potrzebujemy odpisów skróconych dokumentów (dotyczy to chociażby osób po rozwodzie i wdów/wdowców), każdy z nich wiąże się z opłatą w wysokości 22 złotych.
Warto wspomnieć także o dodatkowych opłatach. Jeśli para pragnie wziąć ślub cywilny jak najszybciej, może pominąć zwyczajowy miesięczny okres oczekiwań, jeśli uiści opłatę w wysokości 39 złotych. Jeśli obywatele polscy pragną zawrzeć ślub cywilny poza granicami kraju, potrzebują stosownego zaświadczenia, której kosztuje 38 złotych.
Co ze ślubem w plenerze?
Niezwykłego charakteru uroczystości doda z pewnością to, że będzie ona zawierana poza Urzędem Stanu Cywilnego (na przykład w plenerze, w pięknych okolicznościach przyrody). Od niedawna polskie pary mają taką możliwość. Jeśli poniosą opłatę rzędu 1000 złotych i wybiorą miejsce, które będzie stosowne do tego typu ceremonii, jest to jak najbardziej możliwe.
A ślub za granicą?
Gdy zdecydujemy się na przykład na wzięcie ślubu cywilnego w Niemczech, musimy uiścić opłatę konsularną (wszak to konsul będzie ślubu udzielał). Wynosi ona 500 euro. W różnych krajach (zwłaszcza tych spoza Unii Europejskiej) opłata ta jest bardzo różna. Ponadto w grę wchodzi wspomniana już opłata za wydanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia ślubu cywilnego za granicą. Przetłumaczenie owego dokumentu to koszt około 40 złotych.
Dodatkowe opłaty?
Bardzo często pary pragną uświetnić uroczystość dodatkową piękną oprawą muzyczną. W takim wypadku muszą one ponieść opłatę, średnio wynosi ona 100 – 200 złotych.
cywilnycywilny ślubdodatkowe opłaty za ślub cywilnyIle to kosztuje ślub cywilny?ślub cywilnyŚlub cywilny kosztślub cywilny kosztyślub cywilny w plenerześlub cywilny za granicą