Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

[mc4wp_form id="5"]

Przygotowania do ślubu cywilnego

By Posted on 3 m read

Bardzo wiele par w naszym kraju decyduje się na to, by wziąć ślub cywilny. Trzeba jednak pamiętać, aby w odpowiedni sposób przygotować się do niego. I choć formalności jest mniej niż w przypadku ceremonii kościelne, to jednak obowiązków parze narzeczonych nie zabraknie z całą pewnością. Sprawdźmy zatem, o czym warto pamiętać!

Formalności

Aby móc wziąć ślub cywilny, należy przynajmniej miesiąc przed tym dniem udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Zwykle jednak robi się to w terminach znacznie wcześniejszych (na około pół roku przed), by dobra sobie wymarzoną datę oraz godzinę uroczystości. Czasami bywa i tak, że miesięczny czas oczekiwania zostaje skrócony, dzieje się to jednak w wyjątkowych sytuacjach (na przykład związanych ze stanem zdrowia któregoś z narzeczonych).

Trzeba mieć z sobą oczywiście wymagany przez urzędników komplet dokumentów. Co wchodzi w jego skład? W przypadku panien i kawalerów jest to odpis skrócony aktu urodzenia oraz dowód osobisty. Nieco inaczej ma się rzecz w przypadku wdów i wdowców (wtedy potrzebny jest jeszcze skrócony akt zgonu poprzedniej małżonki czy małżonka) oraz osób po rozwodzie (one muszą bowiem donieść także skrócony odpis aktu małżeństwa zawierający sekwencję o rozwodzie).

Cudzoziemcy natomiast potrzebują w naszym kraju odpisu aktu urodzenia z tłumaczeniem, dokumentu zezwalającego na wstąpienie w związek małżeński (innymi słowy zaświadczenia o zdolności prawnej) oraz paszportu i postanowienia sądu rodzinnego.

Pamiętajmy, że za wydanie odpisu dokumentów ponosi się opłatę (w przypadku odpisu skróconego aktu urodzenia jest to kwota 22 złotych). Trzeba tez uiścić opłatę za sporządzenia aktu małżeństwa – 84 złote.

Świadkowie

Musimy także mieć dwóch pełnoletnich świadków na naszym ślubie – mogą być to osoby tej samej płci.

Dodatkowe przygotowania

Tego typu przygotowania dodatkowe w przypadku jednej pary wynoszą kilka miesięcy, inna jest wstanie uporać się z tym znacznie szybciej. Mowa chociażby o skompletowaniu outfitów na tę szczególną okazję, kupieniu obrączek oraz zamówieniu kwiatów dla Panny Młodej. W przypadku Panny Młodej dochodzi zwykle kwestia makijażu i fryzury. Coraz częściej pary decydują się na to, by uświetnić uroczystość dodatkową oprawą muzyczną (w grę wchodzą tutaj na przykład śpiewający soliści, osoby grające na instrumentach, kwartety smyczkowe etc.). Oczywiście nie jest to konieczne, ale bardzo podnosi ragę uroczystości, sprawiają, że Para Młoda i goście przeżywają jeszcze bardziej wzruszające chwile.

Przypomnijmy, że dziś można wziąć ten rodzaj ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego – wystarczy zapłacić kwotę 1000 złotych i wybrać takie miejsce, które nie naruszy powagi urzędników. W takim przypadku warto byłoby dodatkowo zabrać o dekorację przestrzeni.

Przyjęcie

W przeważającej większości przypadków po ślubie cywilnym odbywa się przyjęcie weselne. Może być to kameralne spotkanie w gronie najbliższym lub też huczne wesele, wszystko zależy tutaj od indywidualnych preferencji i możliwości Nowożeńców.