Koszt ślubu cywilnego

Przystępując do zawarcia związku małżeńskiego, nie sposób nie uwzględnić różnego rodzaju kosztów, z jakimi spotkać się będą musieli przyszli Państwo Młodzi.

Zacznijmy więc od początku. Spora część kosztów związana będzie z uregulowaniem i przedłożeniem najważniejszych dokumentów w Urzędzie Stanu Cywilnego. Formalności, za które przyjdzie nam zapłacić to przede wszystkim odpis aktu urodzenia i zapewnienie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.

Kolejne wydatki mogą okazać się kwotami o wiele wyższymi. Weźmy dla przykładu stroje, w jakich na swoim ślubie pokażą się Młodzi. Na tę uroczystość przyszła żona powinna zaopatrzyć się w elegancką, kobiecą ale przede wszystkim piękną sukienkę. Prz przystępowaniu do ślubu kościelnego, sprawa wydaje się nieco prostszą, ponieważ Panna Młoda zwyczajowo pokazuje się w białej sukni ślubnej. W przypadku aktu cywilnego wybór kreacji nieco się komplikuje ze względu na swobodną możliwość wyboru. Do ślubu cywilnego Młodzi mogą pójść ubrani bardziej swobodnie, w kreacjach co prawda wieczorowych, aczkolwiek okazja dopuszcza tutaj zastosowanie kolorów i mnóstwa oryginalnych krojów.

Niezależnie od stroju Panny Młodej, nowożeńcy powinni zorganizować wesele dla rodziny i najbliższych przyjaciół. Ten element ślubu zwykle okazuje się najbardziej kosztownym. Zależnie od tego, gdzie zaprosimy naszych gości, koszty mogą ulegać znacznym zmianom. Organizując zwyczajowe przyjęcie w domu lub restauracji będziemy musieli liczyć się co prawda z określoną liczbą uczestników, jednakże tutaj w jakiś sposób możemy zredukować koszt orkiestry.

Decydując się na nieco ekstrawaganckie, ale całkiem logiczne i sensowne w ciepłych porach roku wesele w plenerze, dodatkowo powinniśmy zapewnić gościom orkiestrę i pewną obsługę gastronomiczną.

Firmy garmażeryjne określają często bardzo zróżnicowane stawki za przygotowanie posiłków i obsługę kelnerską. Warto zatem podać dokładną liczbę gości oraz preferowane dania, by jeszcze bardziej uściślić koszta, jakie przy tej okazji będziemy musieli ponieść.

Dodatkowym kosztem będzie niewątpliwie zespół muzyczny, kamerzysta lub fotograf. Nie da się ukryć, iż bez tych osób ze ślubu będziemy kiepską pamiątkę w postaci zdjęć z najtańszych i najzwyklejszych aparatów. Profesjonalny fotograf z pewnością zaproponuje wykonanie niezapomnianej, cudownej sesji zdjęciowej.