Kiedy para decyduje się na wzięcie ślubu cywilnego ,w przeważającej większości przypadków pragnie ten wyjątkowy dzień uczcić. Zwykle na uroczystości zbiera się spore grono osób, które później przenosi się w inne miejsce, by świętować!
Kameralne przyjęcie
Nierzadko pary po ceremonii cywilnej udają się wraz z gośćmi do restauracji, by tam wspólnie celebrować ten fakt. Zdarza się, że są to raczej dość skromne i eleganckie przyjęcia bez tańców (raczej obiad ze względu wczesne pory zawierania tego typu ślubów niż kolacja). To okazja do spotkania się z rodzina i znajomymi, wspólnego świętowania i spędzania czasu.
Oczywiście nie zawsze tego typu celebrowanie pozbawione jest tańców, zdarzają się rzecz jasna również imprezy z muzyką. Bywa, że organizuje się przyjęcie w ogrodzie (jeśli oczywiście pogoda dopisuje), czasami towarzyszą jej dodatkowe atrakcje, jak na przykład grill, przejazd bryczką, food trucki czy pokazy taneczne.
Jak widać fakt zawarcia związku małżeńskiego można świętować w bardzo różny sposób – wszystko zależy tutaj od preferencji ora możliwości danej pary zakochanych.
Duże wesele
Równie często jednak po ślubie cywilnym odbywa się w naszym kraju organizuje się klasyczne wesela. W domach weselnych, zajazdach, hotelowych restauracjach, zamach, pałacach czy karczmach – wszędzie tam, gdzie tylko można sobie wymarzyć! W tym przypadku mamy do czynienia raczej z imprezą trwającą przynajmniej do godzin po północy (lub do białego rana). Pojawia się zwykle szereg standardowych weselnych punktów programu, są zatem oczepiny, podziękowania dla rodziców, uroczyste wniesienie i pokrojenie tortu weselnego, zabawy i gry dla gości. Wszystkiemu towarzyszy rzecz jasna oprawa kulinarna, nie brakuje napojów (zwykle alkoholowych również), do tańca zaś przygrywa muzyka.
Jak widać bardzo różne są metody świętowania po cywilnym zawarciu małżeństwa!